Niechciana ciąża

Pozytywny test ciążowy zwykle jest powodem do wielkiej radości – zdjęcia wyczekanych dwóch kresek można znaleźć nawet na różnych forach internetowych.
Niestety, dla niektórych kobiet taki wynik to powód do rozpaczy i paniki.
Niechciana ciąża potrafi skomplikować życie i dla niektórych kobiet jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu.

 

 

 

Jestem w ciązy, ale nie chcę tego dziecka!

Niechciana ciąża kojarzy się przede wszystkim z tzw. „wpadką” – czyli zapłodnieniem będącym efektem niestosowania środków zabezpieczających lub ich nieprawidłowego zadziałania. I rzeczywiście, tak jest w większości przypadków. Ale „większość”, to nie „wszystkie” – są też panie, które przeżywają szok związany z dowiedzeniem się o ciąży, mimo jej… planowania.

Depresja – jedna z przyczyn niechęci do posiadania dziecka

O niechęci do posiadania dziecka, które pojawia się już w ciąży, mówi się najczęściej w sytuacji, gdy ciężarna choruje na depresję. Wówczas pogodzenie się ze zmianami ciała, z przyszłością wydaje się być niemożliwe. Pojawiają się myśli o braku kompetencji, na myśl o obowiązkach związanych z opieką nad dzieckiem rodzi się uczucie paniki. Czasem też taki stan rzeczy jest powodem olbrzymiego lęku przed porodem – mówimy tu już nie o niechęci do posiadania samego dziecka, co o strachu przed samym jego urodzeniem. Oczywiście wszystko to jest ze sobą tak związane, że ostatecznie kobieta ciężarna czuje niechęć do dziecka i żałuje, że zaszła w ciążę.
Jeśli powyższe słowa opisują ciebie, potrzebujesz pomocy psychologa lub psychiatry. Zarówno z depresją ciążową, jak i z chorobliwym lękiem przed porodem, nie poradzisz sobie sama. Przy skutecznej terapii obawy i dolegliwości są często wyciszane do tego stopnia, by przygotować cię na poród i przyjęcie nowych obowiązków.

Niechciana ciąża wynika najczęściej z…

Weźmy jednak pod uwagę znacznie częściej występującą sytuację, czyli tzw. „wpadkę”. Odkrycie odmiennego stanu często jest w tym przypadku szokiem. Nieplanowana ciąża zmienia plany, „niszczy” nadzieje na świetną pracę, wyjazd, edukację. Czasem jest wynikiem przypadkowego seksu albo gwałtu. W głowie pojawia się tylko jedna myśl: „Nie chcę tego dziecka!”. Co dalej?
Oczywiście tak, jak w każdym kraju, tak i w Polsce istnieje możliwość wykonania aborcji. Mimo faktu, że jest to działanie niezgodne z prawem, istnieje tzw. „podziemie”, czyli grono lekarzy, którzy w swoim gabinecie „naprawiają sytuację”, czyli dokonują aborcji. W sytuacji tak trudnej, jak nieplanowana ciąża, trudno dziwić się danej kobiecie, że bardzo często jej pierwszą myślą jest właśnie ta o przerwaniu ciąży. Nie jest to jednak tak proste, jakby się sądziło.
Jeśli myślisz o aborcji, musisz jednak wiedzieć, że odbija się ona na zdrowiu fizycznym (po jej nieumiejętnym wykonaniu pacjentka może mieć na przykład zrosty uniemożliwiające ponowne zapłodnienie) oraz w dużej mierze – psychicznym. Trauma poaborcyjna nie jest „wymysłem” przeciwników przerywania ciąży, ale faktycznym problemem, który co roku dotyka wiele kobiet. Dlatego przed wykonaniem telefonu do lekarza i umówieniem się na zabieg, dokładnie przemyśl tę kwestię  – nie każda kobieta, która przerwała ciążę, potrafi po tym zdarzeniu wrócić do rzeczywistości „jakby nigdy nic”. Ale wtedy jest już oczywiście za późno.
Przed podjęciem decyzji o usunięciu ciąży możesz też udać się do psychologa. Ogrom emocji, strach przed przyszłością, czasem panika, brak wsparcia partnera – wszystko to powoduje, że zapewne nie jesteś w stanie wyobrazić sobie innego scenariusza, niż ten najbardziej negatywny. Brakuje ci racjonalnego myślenia. Inną wizję, bardziej rzeczywistą, wraz z różnymi opcjami rozwiązań, może pokazać ci właśnie specjalista.

Niechciana ciąża – gdzie szukać pomocy i wsparcia

Jeśli ostatecznie odsuniesz myśli o aborcji, musisz wiedzieć, że nie jesteś sama. Istnieją przeróżne organizacje, które pomagają samotnym matkom. Zwykle, po początkowym szoku i negatywnej reakcji, w wychowanie dziecka włącza się również jego ojciec. Powinnaś też od początku przygotować sobie plan działania – możesz na początek zamieszkać u rodziców, przenieść się na studia zaoczne, odłożyć chociaż jakąś część pieniędzy. Zorganizowany plan działania sprawi, ze przyszłość nie będzie jawiła się jako „straszna niewiadoma”, ale jako jasne cele. A to łączy się już ze znacznie większym uczuciem spokoju.

Czasem zdarzają się sytuacje, w których matka nie może albo rzeczywiście nie chce zatrzymać dziecka – nie planuje też go usuwać. Jeśli to właśnie ty – powinnaś wiedzieć, że zostawienie dziecka w szpitalu i brak wiedzy o jego losie to nie jedyne rozwiązanie. Możesz oddać malca do rodziny zastępczej – która może być nawet z tobą spokrewniona. Rodzina ta może też zaopiekować się dzieckiem do czasu, aż staniesz na nogi pod względem sytuacji materialnej. W innej sytuacji, nawet jeśli zrzekniesz się praw rodzicielskich po porodzie, masz prawo cofnąć tę decyzję w ciągu 6 tygodni – warto o tym pamiętać.

Adres:

HPM Medical
Bobrowniki 83
26-903 Głowaczów

NIP: 511 020 45 45
REGON: 141 894 703

Bank ING: 57 1050 1025 1000 0092 4876 1562

Kontakt:

M: +48 535 004 013
E: biuro.hpm@gamil.com

W: www.hpm-medical.eu
www.hpm-sklep.eu
www.testblue.eu
www.terapia-biofeedback.eu

Godziny otwarcia:

Biuro: Pn – Pt  8:00 – 20:00

Magazyn: Pn – Pt  8:00 – 20:00

en_GBEnglish (UK)