Opieka nad noworodkiem

Noworodek tylko sprawia wrażenie kruchego i delikatnego.
Nie bój się, potrafisz się nim zająć!  Jest on rzeczywiście jest maleńki, niedojrzały i bezradny.
Jednak przychodzi na świat nieźle wyposażony. Ma wrodzone odruchy (np. szukania i ssania).
Poza tym potrafi… krzyczeć, by szybko i skutecznie zwrócić na siebie uwagę otoczenia, kiedy potrzebuje pomocy lub karmienia.
Na taki alarm żadna mama nie pozostanie obojętna.

 

 

Opieka nad noworodkiem

Moja pierwsza noc z niemowlakiem w szpitalu nie była piękna i ekscytująca. Było tragicznie, byłam bardzo zmęczona po porodzie, nie mogłam zejść z łóżka, a potem na nie wejść, chodzić, bałam się skorzystać z toalety.
Kalinka zrobiła swoją pierwszą kupkę – smółkę i była w czarnej mazi po szyję. Nie miałam pojęcia jak z niej tą kleistą smołę zetrzeć, więc stałam i płakałam nad swoim marnym losem, przyciskając guzik wzywający położną. Zapamiętałam poczucie bezradności, opuszczenia. Kolejne dni nie były łatwiejsze. Karmienie piersią, które powinno być naturalne i przyjemne było bolesne i dosłownie musiałam się zmuszać i zagryzać zęby aby Kalinę karmić.
Na szczęście wracałam do domu gdzie był mój mąż, moi rodzice do pomocy i niezawodna bratowa, która ma dwoje dzieci, która i zapakowała mnie do szpitala, a potem i kąpała i przewijała Kalinkę dopóki sami wszystkiego się nie nauczyliśmy.  Gdybym wracała do domu gdzie byłby tyko mój tak samo zagubiony mąż, szybko wpadłabym w depresję, a moje wspomnienia z pierwszych tygodni w domu byłby w przeważającej części smutne.
Pamiętacie to uczucie? Nie uczucie podniecenia, że wracamy do domu z naszym nowo narodzonym szczęściem tylko paniki, że nie będzie już pielęgniarek, i co teraz? Jak wykąpać? Jak ubrać żeby niemowlakowi ręki nie wyłamać? Co robić gdy płacze, nosić nie nosić? czy głodne czy nie wygodnie, może światło, może pielucha, może hałas.

Przewijanie

Wiele osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami, jest zaskoczonych tym, jak dużo pieluch zużywają w ciągu jednego dnia. Zanim niemowlę po raz pierwszy znajdzie się w domu, kup dużo pieluch, aby ułatwić sobie życie.

Umyj ręce zanim przystąpisz do przewijania dziecka. Ważne, aby nigdy nie zostawiać niemowlęcia samego na przewijaku ani innej powierzchni przeznaczonej do przewijania. Dlatego zanim zaczniesz przewijać dziecko, upewnij się, że masz pod ręką:

  • czystą pieluchę,
  • chusteczki oczyszczające (lub, jeśli wolisz, watę i wodę),
  • plastikową torbę, do której wyrzucisz zużyte pieluszki,
  • krem zapobiegający odparzeniom,
  • zmianę ubranek dla niemowlęcia (na wszelki wypadek).

Krótki kurs przewijania:

  • Połóż niemowlę na płaskiej, miękkiej i bezpiecznej powierzchni. Jeśli korzystasz z przewijaka przez cały czas trzymaj rękę na dziecku. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego – nawet na chwilę.
  • Odklej przylepce i zdejmij pieluszkę. Zaklej przylepce do środka, aby nie przykleiły się do niczego (w tym również do dziecka!).
  • Wytrzyj okolicę pieluszkową chusteczką oczyszczającą, zachowując kierunek od przodu do tyłu – zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Złóż brudną pieluszkę i odłóż na bok. Wsuń czystą pieluszkę pod dziecko.
  • Nałóż cienką warstwę kremu przeciwko odparzeniom, aby stworzyć barierę ochronną przed wilgocią i substancjami drażniącymi, w celu uniknięcia pieluszkowego zapalenia skóry.
  • Umocuj czystą pieluszkę, zaklejając przylepce z tylnej części pieluszki na przednią. Pieluszka powinna być dobrze dopasowana, ale nie powinna być nadmiernie obcisła!
  • Na koniec wyrzuć brudną pieluszkę i znowu umyj ręce. Gotowe!

Masaż dziecka

Badania wykazały, że masaż dziecka pomaga mu się zrelaksować, poprawia sen i uspokaja, kiedy jest rozdrażnione. Masaż powinien trwać około 15 minut. Nie przejmuj się, jeśli masz tylko pięć czy dziesięć minut: nawet krótki masaż jest dobry dla Twojego dziecka. Wybierz ciepłe i ciche pomieszczenie. Jeśli chcesz możesz włączyć łagodną muzykę.

Oliwka lub balsam zmniejszają tarcie i sprawiają, że masaż jest bardziej kojący. Sprawdź, czy produkt, którego używasz jest wystarczająco łagodny dla wrażliwej skóry Twojego dziecka. Niezależnie od tego, czy używasz oliwki czy balsamu nanieś na dłoń niewielką ilość produktu i potrzyj dłonie o siebie, tak aby równomiernie rozprowadzić produkt.

Spróbuj następujących ruchów:

  • Położenie dłoni – rozpocznij masaż od delikatnego położenia dłoni na brzuszku dziecka. Technika ta jest stosowana przed masażem każdej części ciała sprawiając, że dziecko czuje się bezpiecznie i cieszy się dotykiem.
  • Nóżki – Jedną ręką delikatnie przytrzymaj kostkę dziecka, drugą obejmij nogę dziecka u szczytu uda, a następnie przeciągnij aż do kostki. Powtarzaj te ruchy w sposób zdecydowany, ale jednocześnie delikatny, raz jedną, raz drugą ręką.
  • Brzuszek – Kiedy zagoi się już pępek Twojego dziecka, delikatny masaż brzuszka może pomóc w trawieniu i złagodzić inne dolegliwości. Najpierw łagodnie dotknij brzuszek ręką. Jeśli dziecku się to podoba delikatnie głaszcz je raz jedną, raz drugą ręką.
  • Plecki – Przytul dziecko do siebie i masuj jego plecki. Zacznij od szyi i powoli schodź w dół aż do pośladków.

Poprzez częstsze masaże swojego maluszka stopniowo odkryjesz, który sposób jest dla Was najlepszy. Dzięki temu, że dajesz mu swoją miłość i skupiasz na nim uwagę nawiązujesz prawdziwie bliski kontakt ze swoim dzieckiem.

Mierzenie temperatury

Jeżeli wydaje Ci się, że dziecko może mieć gorączkę, przede wszystkim powinnaś wiedzieć, w jaki sposób najlepiej sprawdzić temperaturę niemowlęcia. Gorączka oznacza temperaturę powyżej 37,5°C. Małe dzieci dosyć często dostają niewielkiej gorączki. Jeśli twarz dziecka jest gorąca w dotyku i zaczerwieniona lub zarumieniona, może ono mieć gorączkę. Temperaturę możesz też sprawdzić termometrem. Normalna temperatura mierzona pod pachą wynosi około 36,4°C. Normalna temperatura mierzona pod językiem jest nieco wyższa, na poziomie około 37°C. Faktyczne wyniki mogą nieco różnić się od podanych wartości.

  • U niemowląt poniżej czwartego tygodnia życia temperatura ciała powinna być mierzona elektronicznym termometrem w dole pachowym (pod pachą).
  • U dzieci w wieku od czwartego tygodnia do pięciu lat temperatura ciała powinna być mierzona jedną z poniższych metod:
    • termometrem elektronicznym pod pachą,
    • termometrem dousznym na podczerwień (termometr wkładany jest do ucha dziecka; zawsze dokładnie przeczytaj etykietę).
  • Chemiczne termometry na czoło są zawodne, ponieważ pokazują wyłącznie temperaturę skóry, a nie ciała, zatem nie stanowią dokładnego sposobu pomiaru temperatury niemowlęcia.
  • U dzieci w wieku od 0 do 5 lat nie należy dokonywać rutynowych pomiarów temperatury w jamie ustnej ani odbytnicy.

8 rzeczy, które warto by wiedzieć o opiece nad niemowlakiem.

Jak otulić, zawinąć w kocyk niemowlaka, który zdaje się że bardzo nie chce być otulony.

Najlepiej stanowczo przytrzymać rączki niemowlaka…. przytrzymać rączki? to straszne tak go zawijać gdy on tego bardzo nie chce. Jednak chwilę po zawinięciu niemowlak jeżeli nie jest głodny szybko się wycisza.  Zobaczcie jak szybko i stanwczo robią to położne, nie pieszczą się, nie myślą czy podoba się to niemowlakowi czy nie, zawijają bo wiedzą, że dziecku będzie ciepło i wygodnie. Ale trzeba się przełamać, tylko jak?

Jak rozszyfrować głodny płacz, od płaczu bo mokra pieluszka. Czy po prostu jestem wkurzony płacz.

Trzeba obserwować, słuchać, być cierpliwym, albo skorzystać z WhyCry, który jest drogowskazem. Ale WhyCry? To urządzenie, to nie wypada, sama powinnam wiedzieć. Nie musisz wszystkiego wiedzieć i umieć, wszystkiego się trzeba nauczyć, pytanie czy wolisz skorzystać z pomocy czy męczyć siebie i dziecko.

Jak nie zostać obsiusianym przez syna podczas zmiany pieluszki.

Córki też skutecznie obsikują. Jeszcze jak nie zostać obs… bo to także dość często się zdarza gdy żółta kupka wystrzeliwuje pod ciśnieniem bączków podczas zmienia pieluchy. Proste rozwiązanie, to płożyć chustecznę czy pieluszkę tetrową na siusiaczka.

Jak odłożyć śpiące przy piersi niemowlę do łóżeczka czy jak przenieść śpiącego malucha w samochodzie do domu tak aby jeszcze spało kolejne parę godzin.

Dobrze by było aby maluszek nie zasypiał przy piersi, czy na rękach, tylko zasnął sam po odłożeniu do łóżeczka… da się ale ja to opanowałam dopiero przy czwartym dziecku.

Jak dobre intencje pomocy teściowej, ciotek, koleżanek przekształcić w rzeczywistą pomoc, która sprawi, że macierzyństwo będzie łatwiejsze.

Ja oddaję dziecko babci i wychodzę nie oglądając się za siebie.

ak dać dziecku smoczek, butelkę, grzechotkę kiedy prowadzimy samochód, a niemowlę niemiłosiernie płacze.

Pamiętajmy, że dziecko jest bezpieczne, że nic mu się nie dzieje, trzeba zagryźć zęby i jechać do celu, czym szybciej będziemy na miejscu tym prędzej zajmiemy się niezadowolonym niemowlakiem.

Jak obciąć cieniutkie paznokietki niemowlaka, nie obcinając mu przy okazji kawałka palca.

W mądrych książkach radzą żeby takie paznokcie obgryzać, albo najlepiej nie obcinać tylko zakładać skarpetki na rączki lub otulać kocykiem, aby dziecko się nie podrapało. Ja mądre książki czytałam ale paznokcie obcinałam, skończyłam na pierwszym kiedy z paznokciem obcięłam kawałek błonki.

Jak być uprzejmym wobec osób, które podchodzą do nas chociażby na ulicy i zadają głupie pytania

„Może mu za gorąco?”, „Dlaczego trzyma pani niemowlę na słońcu?”, „A gdzie czapeczkę ma?” – Proponuję się uśmiechać i nic nie mówić… co najmniej raz w tygodniu słyszę pytanie „Jakie śliczne dzieci.. a to wszystkie Pani?” lub „Pani ma takie jasne włoski a one takie ciemne, jak to możliwe?”

Adres:

HPM Medical
Bobrowniki 83
26-903 Głowaczów

NIP: 511 020 45 45
REGON: 141 894 703

Bank ING: 57 1050 1025 1000 0092 4876 1562

Kontakt:

M: +48 535 004 013
E: biuro.hpm@gamil.com

W: www.hpm-medical.eu
www.hpm-sklep.eu
www.testblue.eu
www.terapia-biofeedback.eu

Godziny otwarcia:

Biuro: Pn – Pt  8:00 – 20:00

Magazyn: Pn – Pt  8:00 – 20:00

en_GBEnglish (UK)