Przebieg ciąży

Ciąża człowieka trwa zazwyczaj 40 tygodni.
Okres ten można podzielić na 9 miesięcy lub na trzy trymestry.
Trymestr to okres trwający trzy miesiące.

 

 

 

 

Pierwsze dni po zapłodnieniu

Po 12 godzinach od momentu poczęcia (wniknięcia plemnika do wnętrza komórki jajowej) w zapłodnionym jaju następuje wymieszanie i połączenie genów ojca z genami matki. Powstaje komórka, zwana zygotą, zawierająca 23 pary chromosomów. W każdej parze jeden chromosom pochodzi od jednego z rodziców.

Po około 36 godzinach od momentu poczęcia następuje mitoza – proces dzięki któremu pojedyncza komórka dzieli się na dwie jednakowe komórki. Te dwie komórki po kolejnych kilkunastu godzinach, również ulegają podziałowi, tworząc zarodek składający się z czterech komórek. Dzięki mitozie, po trzech dniach zarodek składa się z 16 lub 32 komórek, a po 4 dniach – z 60 do 70 komórek. W ciągu paru dni liczba komórek staje się na tyle duża, że tworzy okrągłą grudkę zwaną morulą, przypominającą wyglądem owoc maliny.

W miarę zwiększania się liczby komórek zarodek przesuwa się poprzez jajowód i około 3 dnia od poczęcia przedostaje się do wnętrza macicy. W tym okresie następuje przekształcenie embrionu w kuleczkę złożoną z komórek i wypełnioną wewnątrz płynem. Twór ten nosi nazwę blastocysty lub blastuli. Jama blastocysty powoli powiększa się, część komórek przesuwa się na jeden z biegunów. Te właśnie komórki przekształcą się stopniowo w płód, pozostałe zaś utworzą błonę, która wraz z wodami płodowymi będzie osłaniała rozwijające się dziecko.

Między 7 a 9 dniem rozwoju zarodka, a więc w okresie kiedy składa się on z kilkuset komórek, dochodzi do zetknięcia ze ścianą macicy. Następuje nadtrawienie ściany i zarodek zagłębia się w niej – zagnieżdża się. Proces ten nazywa się implantacją zarodka. Naczynia krwionośne ściany macicy wypełniają się krwią, a jej gruczoły zaczynają aktywne wydzielanie hormonów. Zarodek uszkadza część małych naczyń krwionośnych ściany macicy, które napotka po drodze i w ten sposób jest niejako zanurzony we krwi. Krwawiące tkanki macicy uwalniają wielocukier, zwany glikogenem, który służy jako substancja odżywcza dla zarodka. Jest to pierwsze zewnętrzne źródło pożywienia, które zarodek łapczywie wykorzystuje. Od tego momentu, aż do narodzin, organizm matki będzie dostarczał zarodkowi, później płodowi, niezbędnych substancji odżywczych.

Co się dzieje przed zapłodnienim?

Jednocześnie od pierwszego dnia miesiączki, w jajniku rozpoczyna się proces dojrzewania komórki jajowej. Skupienie komórek odżywczych wokół komórki jajowej tworzy pęcherzyk jajnikowy (Graafa), wewnątrz którego znajduje się płyn pęcherzykowy. Pęcherzyk wystaje na powierzchni jajnika i po osiągnięciu dojrzałości pęka. Moment pęknięcia pęcherzyka Graffa nazywa się jajeczkowaniem lub owulacją. Jajeczkowanie odbywa się zazwyczaj pomiędzy 10 a 16 dniem cyklu miesiączkowego. Pod wpływem ciśnienia płynu zgromadzonego w pęcherzyku dochodzi do jego pęknięcia i wyrzucenia dojrzałej komórki jajowej do jajowodu. Poruszające się rzęski wyścielające jajowód oraz skurcze mięśni jajowodu tworzą prąd pomagający w przesuwaniu się komórki jajowej w kierunku macicy. W tym samym czasie gdy komórka jajowa wędruje w stronę macicy, pęknięty pęcherzyk jajnikowy ulega przekształceniu w ciałko żółte. Jego zadaniem jest wydzielanie hormonów – estrogenów oraz progesteronu, które powodują przygotowanie błony śluzowej wyścielającej macicę do zagnieżdżenia się zarodka, zapobiegają następnej owulacji i przygotowują gruczoły sutkowe do wytwarzania mleka

Moment poczęcia

Z setek milionów plemników, które zostały złożone w pochwie poprzez stosunek płciowy, tylko kilkaset sztuk przedostaje się w sąsiedztwo dojrzałej komórki jajowej. Rozpoczyna się wówczas współzawodnictwo o to który z nich dokona zapłodnienia. Za pomocą akrosomu, plemniki wytwarzają enzym zwany hialuronidazą. Enzym ten trawi osłonkę komórki jajowej. Po jakimś czasie jeden z plemników przebija się przez błonę komórkową jaja. W tym momencie wszystkie pozostałe plemniki próbujące dostać się do wnętrza komórki jajowej zostają odrzucone. Podczas przebijania się do wnętrza komórki jajowej plemnik traci akrosom oraz witkę. Plemnik, który wniknął do komórki jajowej, wnosi połowę cech dziedzicznych przyszłego dziecka. Płeć zależy wyłącznie od typu plemnika, który zapłodni komórkę, nie można jednak odróżnić „żeńskich” i „męskich” plemników od siebie.

Pierwszy Trymestr

I trymestr – trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży – pierwszy trymestr to 1, 2 i 3 miesiąc ciąży.

Drugi Trymestr

II trymestr – trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży – drugi trymestr to 4, 5 i 6 miesiąc ciąży.

Trzeci Trymestr

III trymestr – od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu czyli 40 tygodnia ciąży – trzeci trymestr to 7, 8 i 9 miesiąc ciąży.

Pierwszy miesiąc

Jestem między 2. a 6. tygodniem od ostatniej miesiączki. To właśnie od ostatniej miesiączki mój lekarz będzie liczył tygodnie ciąży! Przed chwilą się dowiedziałam, że będę mamą!
To nieprawdopodobne… nadal nie mogę w to uwierzyć. Przeczuwałam nadchodzące zmiany!

Drugi miesiąc

Jestem między 7. a 10. tygodniem ciąży, liczonym od ostatniej miesiączki. Nie mam wątpliwości, jestem w ciąży. Już nie mogę się doczekać jak powiem o tym swoim bliskim!

Trzeci miesiąc

Jestem między 11. a 15. tygodniem ciąży licząc od ostatniej miesiączki. Wkrótce koniec pierwszego trymestru… i koniec nudności! Z niecierpliwością oczekuję, by w końcu zobaczyć dziecko: przede mną wizyta u ginekologa, by wykonać pierwsze badanie USG.

Czwarty miesiąc

Jestem już między 16. a 19. tygodniem ciąży licząc od ostatniej miesiączki. Moja pociecha potrafi już ssać kciuka! Ja natomiast ulegam swoim licznym zachciankom, ostatnio nie mogę oprzeć się świeżym, pachnącym truskawkom.

Piąty miesiąc

Jestem już między 20. a 23. tygodniem ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. W tym miesiącu będę wreszcie wiedzieć czy będę miała chłopca czy dziewczynkę!

Szósty miesiąc

Jestem już miedzy 24. a 28. tygodniem ciąży licząc od ostatniej miesiączki. Czuję się świetnie, dziecko również! Ja i moje dziecko wszystkim się dzielimy!

Siódmy miesiąc

Jestem już między 29. a 32. tygodniem ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. Gdybym położyła niemowlę na ręce, zajęłoby ono już całe moje przedramię! Już wkrótce zobaczę mojego skarba, niedawno rozpoczęłam też zajęcia w szkole rodzenia. Moje ciało także się zmienia…

Ósmy miesiąc

Jestem między 33. a 36. tygodniem ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. Moje dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat: układa się główką ku dołowi. Właśnie poczułam lekki skurcz. Kulminacyjny dzień zbliża się wielkimi krokami!

Dziewiąty miesiąc

Jestem między 37. a 40. tygodniem ciąży licząc od ostatniej miesiączki. Mimo, że do porodu jeszcze trochę czasu, dziecko może przyjść na świat w każdym momencie. Ograniczam więc wszelkie podróże i przygotowuję torbę z rzeczami, które będą mi potrzebne podczas pobytu w szpitalu. Odliczanie rozpoczęte!

Adres:

HPM Medical
Bobrowniki 83
26-903 Głowaczów

NIP: 511 020 45 45
REGON: 141 894 703

Bank ING: 57 1050 1025 1000 0092 4876 1562

Kontakt:

M: +48 535 004 013
E: biuro.hpm@gamil.com

W: www.hpm-medical.eu
www.hpm-sklep.eu
www.testblue.eu
www.terapia-biofeedback.eu

Godziny otwarcia:

Biuro: Pn – Pt  8:00 – 20:00

Magazyn: Pn – Pt  8:00 – 20:00

pl_PLPolski